W sejmie o sprawie rodziny z Białogardu

Komunikat o błędzie

Warning: ini_set(): A session is active. You cannot change the session module's ini settings at this time in drupal_environment_initialize() (line 692 of /home/zaranski/ftp/nowarzecznik/includes/bootstrap.inc).

(24.10) Przedstawiciele naszej Fundacji byli dziś w sejmie gdzie sprawa rodziców noworodka z Białogardu była jednym z głównych tematów posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych.
Jesteśmy w kontakcie z rodziną i pomagamy zebrać materiał dowodowy, który posłuży obronie na posiedzeniu sądu w Białogardzie już w najbliższy piątek, 27.10. Rozmawialiśmy też w Warszawie z prawnikiem rodziny Arkadiuszem Tetelą (na zdjęciu z przedstawicielem naszej Fundacji).

Fragment  naszej opinii przesłanej do sądu w Białogardzie:
(…) W naszej opinii sytuacja rodziny wymagała jedynie uszanowania pytań i oczekiwań rodziców, którym urodziło się pierwsze dziecko i w żadnym razie nie wymagała tak radykalnych działań jak ograniczenie praw i ustanowienie kuratora. Dlatego w orzecznictwie nie ma wątpliwości, że środki ograniczające władzę rodzicielską wyliczone w art. 109 k.r.o. mogą być używane wyłącznie w celu ochrony dziecka przed realnymi zagrożeniami. Ingerencja w rodzinę powinna być ostatecznością.

 (…) zwracamy się do Wysokiego Sądu, z nadzieją, że dokonując konstytucyjnej wykładni prawa, Wysoki Sąd zrealizuje w stosunku do rodziny  zapisaną w art. 18 Konstytucji RP ochronę i opiekę  Rzeczypospolitej Polskiej nad „macierzyństwem i rodzicielstwem” oraz zapisaną w art. 47 „ochronę życia rodzinnego”.  Sprzeciwiamy się takiemu ingerowaniu we władzę rodzicielską, która nie jest uzasadniona realnym zagrożeniem dziecka, a jedynie wolą dostosowania do standardów medycznych obowiązujących w białogardzkim szpitalu.

Przypominamy też nasze Oświadczenie w tej sprawie.
 

Wesprzyj nas