W Ministerstwie Zdrowia o antyrodzinnych przepisach

(15.11.17) W Ministerstwie Zdrowia przekazaliśmy nasze zastrzeżenia do założeń Ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży szkolnej, na spotkaniu z panią wiceminister Józefą Szczurek-Żelazko, która odpowiada za ten projekt.
Najbardziej niepokojącym elementem przygotowywanego projektu jest fakt, że już od 1 września 2018 roku resort zdrowia chce wprowadzić system kontroli rodzin na poziomie szkół. Pielęgniarki i higienistki szkolne mają otrzymać dostęp do pełni danych z przychodni o zdrowiu dziecka i zostać zobowiązane do monitorowania rodzin i zgłaszania nieprawidłowości do opieki społecznej. Pani minister wysłuchała uważnie naszych argumentów.  Przyznała, że zbyt mocno wzięto pod uwagę perspektywę rodzin dysfunkcyjnych a nie przeanalizowano możliwych skutków dla zwykłych obywateli. Wnioskujemy z tej rozmowy, ze jest jeszcze szansa na możliwość złagodzenia zapisów samej ustawy o zdrowiu w szkole.
Tymczasem staramy się o powstrzymanie Ustawy o Podstawowej Opiece Zdrowotnej, która już od 1 grudnia wprowadza część przepisów dających nowe kompetencje szkolnym pielęgniarkom i pozwalających na działania wobec dzieci ponad głowami rodziców. Zabiegamy o spotkanie z Prezydentem i z panią Premier. Chcemy też powiedzieć o fatalnych skutkach wciąż działającej Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, na mocy której wciąż odbierane są w Polsce dzieci, bez wyroku sądu. Nowe regulacje w zakresie zdrowia zwiększą jeszcze siłę rażenia tej ustawy.
Szczegółowo o naszych zastrzeżeniach piszemy tutaj

Nasze działania w tej sprawie:
Nasza publicystyka: Ręce precz od rodziców!
Pismo do Prezydenta z prośbą o weto
Spotkanie z doradcą Prezydenta ds Zdrowia, Sekretarzem Narodowej Rady Rozwoju
Rozmowa w Polskim Radio 14.11.17
Spotkanie z doradcą Prezydenta ds. Społecznych

 

Wesprzyj nas