Treść naszej poprawki do standardów okołoporodowych

Komunikat o błędzie

Warning: ini_set(): A session is active. You cannot change the session module's ini settings at this time in drupal_environment_initialize() (line 692 of /home/zaranski/ftp/nowarzecznik/includes/bootstrap.inc).

(11.04) Ministerstwo Zdrowia ogłosiło po świętach projekt nowych standardów okołoporodowych.
Dzieki poprawce, którą zgłosiliśmy w dokumencie znalazł się zapis, który włącza do katalogu praw pacjenta decydowanie o własnym dziecku. Zdawałoby się, że fakt zależności dziecka od rodziców jest dość oczywisty. Jednak przypadek noworodka z Białogoardu i dwie historie ze szpitala św Zofii w Warszawie uczą, że personel medyczny potrafi sytuacje sporne rozstrzygać z pomocą sądu i policji (jeśli nie pamiętacie z obławą i blokadą dróg  w trzech powiatach woj zachodniopomorskiego). I to wcale nie w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia tylko w razie zbytniej dociekliwości rodziców.
W roboczej wersji standardów okołoporodowych mowa była jedynie o prawie matki do decydowania o sobie i swoim porodzie.
Na szczęście 19 marca na posposiedzeniu Zespołu ds standardów w Ministerstwie Zdrowia Karolina Elbanowska zgłosiła w imieniu Fundacji Rzecznik Praw Rodziców bardzo istotną poprawkę. Dzięki kilku prostym słowom został zauważony i uszanowany prosty fakt, że dzieckiem opiekują się w pierwszej kolejności rodzice i to oni decydują o tym jak najlepiej należy zadbać o jego dobro.
Propozycja została przyjęta przez Zespół i przez obecną na spotkaniu wiceminister zdrowia Józefę Szurek-Żelazko.

Poprawka brzmi tak (dodane przez nas słowa na czerwono):

"15. Realizacja praw pacjenta w przypadku sprawowania opieki nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu polega na:
1) respektowaniu prawa do świadomego udziału w podejmowaniu decyzji związanych z ciążą, porodem, połogiem oraz opieką nad noworodkiem, obejmujących zakres podejmowanych działań i stosowanych procedur medycznych".

(STANDARD ORGANIZACYJNY W PODMIOTACH LECZNICZYCH UDZIELAJĄCYCH ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH Z ZAKRESU OPIEKI OKOŁOPORODOWEJ SPRAWOWANEJ NAD KOBIETĄ W OKRESIE CIĄŻY, PORODU, POŁOGU ORAZ OPIEKI NAD NOWORODKIEM
Załącznik do Projektu Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardów opieki okołoporodowej)

Mamy nadzieję, że sytuacje które miały miejsce w ostatnich miesiącach w Białogardzie i Warszawie, gdy na rodziców noworodków wzywano sąd, będą dzięki temu zapisowi nie będą miały prawa się powtórzyć.


Linki do materiałów o łamaniu praw rodziców w szpitalach w ostatnim pół roku:

Oświadczenie Fundacji ws łamania praw rodziców noworodka z Białogardu

Opinia lekarza eksperta Fundacji do sądu o wit K

Sprawa rodziców noworodka ze szpitala św Zofii

Sprawa bliźniaków ze szpitala św Zofii

 

 

Wesprzyj nas