Stowarzyszenie

Komunikat o błędzie

Warning: ini_set(): A session is active. You cannot change the session module's ini settings at this time in drupal_environment_initialize() (line 692 of /home/zaranski/ftp/nowarzecznik/includes/bootstrap.inc).

Rzecznik Praw Rodziców jest stowarzyszeniem zawiązanym 2 maja 2009 r. w Legionowie, przez grupę rodziców zaangażowanych w akcję społeczną "Ratuj Maluchy".

Zarząd:

  • Tomasz Elbanowski, prezes Stowarzyszenia, inicjator akcji "Ratuj Maluchy", wspólnie z żoną Karoliną. Dziennikarz, publicysta, autor materiałów dydaktycznych z historii, tata piątki maluchów.
  • Małgorzata Pietrak - koordynator protestu rodziców przeciw likwidacji szkolnych zerówek przez warszawski samorząd, uczestnik obrad Okrągłego Stołu Oświatowego zorganizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP, ekpert akcji Ratuj Maluchy na posiedzeniach sejmowej komisji oświaty. Lekarz, mama szóstki dzieci.
  • Katarzyna Rakusa-Suszczewska - jedna z koordynatorek akcji Ratuj Maluchy, członek-założyciel Stowarzyszenia, nauczyciel, mama trójki maluchów.

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców wyrosło z akcji społecznej prowadzonej od maja 2008 na rzecz powstrzymania niekorzystnych dla rodzin i dzieci rozwiązań w edukacji forsowanych przez minister Katarzynę Hall. Rodzice i eksperci zaangażowani w akcję działali w sejmie, spotykali się z posłami, uczestniczyli jako strona społeczna w obradach Okrągłego Stołu Edukacyjnego zwołanego przez Prezydenta RP. Strona www.ratujmaluchy.pl, założona w połowie roku, była najczęściej cytowaną w mediach polską stroną o tematyce rodzicielskiej w roku 2008. Protest przyczynił się do zawetowania przez prezydenta ustawy o reformie oświaty, ale nowelizacja została przyjęta przez sejm, wprowadzając m.in. obniżenie wieku szkolnego do lat 6.

Rodzice zaangażowani w akcję "Ratuj Maluchy" postanowili kontynuować działania na rzecz zniesienia niekorzystnych rozwiązań wprowadzanych przez reformę. Tym bardziej, że obniżenie wieku zostało zbojkotowane przez rodziców sześciolatków w całym kraju. Osoby zaangażowane w akcję zauważyły również, że rodzice mimo że są najliczniejszą grupą społeczną, i mimo że poprzez wychowanie dzieci mają największy wkład w budowanie Państwa i społeczeństwa, są jedną z grup najbardziej lekceważonych przez organy władzy państwowej i samorządowej. Ogrom tematów dotyczących codziennego życia rodzin i rodziców, na które wpływ mają działania władzy, nasunął na myśl potrzebę zawiązania stowarzyszenia, które będzie lobbowało na rzecz rodzin i rodziców i starało się reprezentować interesy tej grupy społecznej. 

Wesprzyj nas