Spotkanie z Ministrem Zdrowia

Komunikat o błędzie

Warning: ini_set(): A session is active. You cannot change the session module's ini settings at this time in drupal_environment_initialize() (line 692 of /home/zaranski/ftp/nowarzecznik/includes/bootstrap.inc).

(12.02.18) Podczas rozmowy z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim upomnieliśmy się o podmiotowe traktowanie rodziców, przede wszystkim na oddziałach położniczych, w kontekście wydarzeń z ostatnich miesięcy: zgłaszania rodziców z błahych powodów do sądu w pierwszej dobie po porodzie.

Zgłosiliśmy też problem planowanych przepisów dotyczących monitorowania i kontrolowania rodzin przez pielęgniarki szkolne. Pan minister zgodził się z potrzebą podmiotowego traktowania rodziców. Zapowiedział wprowadzenie do przepisów o medycynie szkolnej obligatoryjnej zgody rodziców wyrażanej na wszystkie działania pielęgniarki, także w kwestii dostępu do danych medycznych dziecka. To bardzo dobry sygnał.
W kwestii standardu traktowania rodziców tuż po porodzie minister zaprosił nas do dalszych rozmów w celu wypracowania rozwiązania. Zgłosiliśmy też prośbę uczestniczenia w pracach zespołu do spraw wypracowania standardów okołoporodowych. Otrzymaliśmy obietnicę zaproszenia w skład zespołu. Również w tym temacie głos ministra był dla nas uspokajający. Zgodziliśmy się, że rodząca kobieta powinna mieć zagwarantowany pakiet praw wypracowanych w ostatnich latach: prawo do obecności bliskiej osoby, znieczulenia czy decyzji o pozycji w trakcie porodu.
Kolejny poruszony temat to brak dostępu do porad laktacyjnych skutkujący zbyt wczesnym przechodzeniem na mieszanki (które to mieszkanki są wysoko dofinansowane przez budżet państwa). Minister poinformował o trwających na ten temat rozmowach ze środowiskami zajmującymi się laktacją. Dostępność do porad ma się poprawić.
Poprosiliśmy też o spotkanie i rozmowę z rodzicami zgłaszającymi problem z przymuszaniem do szczepień. Minister Szumowski zapowiedział, że jest otwarty na rozmowę ze wszystkimi środowiskami i wysłuchanie ich postulatów.
Jesteśmy zadowoleni z tego spotkania i liczymy na to że nowy Pan Minister Zdrowia konsekwentnie otworzy się na głos rodziców. 

___________________________________________
Polecamy program do rozliczeń PIT 2017/18
http://www.rzecznikrodzicow.pl/program-do-rozliczen-pit-201718

 

Wesprzyj nas