Oświadczenie Fundacji Rzecznik Praw Rodziców o emeryturze 4+

Komunikat o błędzie

Warning: ini_set(): A session is active. You cannot change the session module's ini settings at this time in drupal_environment_initialize() (line 692 of /home/zaranski/ftp/nowarzecznik/includes/bootstrap.inc).

Fundacja Rzecznik Praw Rodziców popiera rządowy pomysł przyznania gwarantowanej emerytury minimalnej dla matek czwórki i więcej dzieci. Proponowane prawo zrealizuje ważny postulat Fundacji, która podkreśla w swoich dokumentach niesprawiedliwość systemu emerytalnego nie dostrzegającego rodzicielstwa.
Propozycja emerytury minimalnej dla matek czwórki i więcej dzieci jest po pierwsze elementem sprawiedliwości społecznej. Uznaje bowiem fakt, że kobieta poświęcając macierzyństwu swój czas, zdrowie i siły w tak znacznym stopniu, podejmuje tym samym decyzję o rezygnacji z kariery zawodowej i uzyskania w ten sposób zabezpieczenia finansowego na przyszłość. Po drugie państwo uznaje w ten sposób wartość budowania kapitału ludzkiego, który jest dla państwa i społeczeństwa największą wartością. Tego rodzaju kapitał można zbudować tylko i wyłącznie na drodze indywidualnych decyzji kobiet i mężczyzn o podjęciu roli matek i ojców, wymagającej poświęcenia ogromnego nakładu swojego czasu, sił, zdrowia i środków.
Po trzecie propozycja jest wypełnieniem konstytucyjnych gwarancji zapisanych w art. 18 o ochronie macierzyństwa.

Popieramy również pozostałe pomysły prorodzinne takie jak wyprawka dla uczniów i rozwinięcie programu świadczeń rodzinnych na kolejne dzieci.

Propozycja dowartościowania głosu rodziców w wyborach jest bardzo ciekawym punktem wyjścia do dyskusji o docenieniu roli rodziców przy podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości naszego społeczeństwa.

Tomasz i Karolina Elbanowscy

Wesprzyj nas