Informacje dla rodziców dzieci urodzonych w 2009 r.

Komunikat o błędzie

Warning: ini_set(): A session is active. You cannot change the session module's ini settings at this time in drupal_environment_initialize() (line 692 of /home/zaranski/ftp/nowarzecznik/includes/bootstrap.inc).

Najważniejsze zmiany:

1) nie potrzeba badań i odroczeń, by:

  • dziecko ponownie rozpoczęło pierwszą klasę w roku szkolnym 2016/2017,
  • już teraz wróciło do zerówki (o ile dyrektor placówki wyrazi zgodę na przyjęcie dziecka w trakcie roku szkolnego).

2) dzieci mogą kontynuować naukę w kl. I w tej samej szkole, do której obecnie uczęszczają.

W przypadku ponownego zapisania do klasy I i cofnięcia dziecka do zerówki konieczny jest wniosek do 31 marca 2016 r.

Czy powinnam jeszcze raz zapisać moje dziecko do klasy I? CZYTAJ

UWAGA! dzieci urodzone w 2009 roku nie mogą być ponownie odroczone. Nowe przepisy umożliwiające odroczenie dziecka 7 letniego wejdą w życie dopiero 1 września 2016 roku, zatem w obecnym roku szkolnym dzieciom z 2009 roku odroczenie już nie przysługuje. Będzie ono możliwe dopiero od 1 września 2017 dla dzieci z rocznika 2010.

Pozostałe informacje:

  • Dziecko, które chodzi obecnie do „zerówki” w szkole nierejonowej, na wniosek rodziców może tam również zostać zapisane do I klasy – dyrektor szkoły ma obowiązek przyjąć je bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego (jeśli więc szkoła odpowiada rodzicom i dziecku, nie ma konieczności kolejnej zmiany środowiska po roku – nie trzeba przenosić dziecka do szkoły rejonowej).
  • W szkole może nie zostać utworzona I klasa, jeśli liczba zgłoszonych dzieci nie przekroczy 7 (na wsiach i miejscowościach do 5 tys. mieszkańców) lub 11 (w pozostałych miejscowościach); gmina ma prawo w takiej sytuacji wskazać dziecku inną szkołę niż ta, w obwodzie której dziecko mieszka.
  • Dziecko może ponownie uczęszczać do I klasy w tej samej szkole (wystarczy wniosek rodzica) lub innej szkole wybranej przez rodzica. W przypadku wyboru innej szkoły dziecko zostanie przyjęte z urzędu, jeśli jest to szkoła rejonowa (z wyjątkiem opisanej wyżej sytuacji, gdy zgłosi się zbyt mało dzieci). Jeśli nie jest to dla dziecka szkoła rejonowa – decyzja o przyjęciu zależy od wyniku rekrutacji do placówki
  • Dziecko ponownie zapisane do I klasy w roku szkolnym 2016/2017 nie otrzyma świadectwa na zakończenie roku szkolnego.
  • Radzimy rodzicom, by kupili albo wydrukowali dyplom za ukończenie nauki w roku szkolnym 2015/2016 z imieniem i nazwiskiem dziecka, i poprosili wychowawczynię o wręczenie, by dziecku nie było przykro, że nie otrzymało niczego co by potwierdzało jego naukę, tak jak inni koledzy.

Szczegóły w tabeli TUTAJ

  wniosek o ponowne zapisanie dziecka do I klasy

----------------

Możemy działać tylko dzięki Twojemu wsparciu! Twoja pomoc jest ważna.
 
Prowadzimy bezpłatne infolinie ekspertów i inne formy pomocy rodzicom. Jeżeli możesz wesprzyj nasze działania.
28 2490 0005 0000 4500 2748 0168
Fundacja Rzecznik Praw Rodziców
ul. Steinhausa 2/52, 02-747 Warszawa

 
Możliwe są też wpłaty on-line przez Dotpay
Wesprzyj nas