...bo dziecko ma autyzm

Kolejna sprawa dotyczy samotnej matki z Warszawy wychowującej siedmioletniego chłopca z autyzmem i zaburzeniami opozycyjno-buntowniczymi. Kobietę niespodziewanie odwiedziły Panie z Ośrodka Pomocy Społecznej informując, że przyszły przeprowadzić wywiad środowiskowy na wniosek dyrektora przedszkola, do którego uczęszcza chory chłopiec. Sprawdziły obecną sytuację rodziny i zapowiedziały kolejne wizyty.

Przy następnym wywiadzie środowiskowym dziecko zaprezentowało cały wachlarz zachowań autystycznych. Pracownicy socjalni widząc, że matka nie radzi sobie z dzieckiem zalecili jej wizytę u psychologa zatrudnionego przy OPS-ie. Matka chłopca, za namową koordynatora Telefonu Wsparcia, złożyła wniosek o wgląd w dokumentację zgromadzoną przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Kobieta dowiedziała się z akt, że dyrektor przedszkola wystawił jej złą opinię. Zarzucił matce niewydolność wychowawczą.

Niestety instytucje państwowe często stygmatyzują rodziców dzieci, u których zdiagnozowano autyzm. Sprawa jeszcze nie trafiła do sądu rodzinnego, ale kobieta wraz z Fundacją przygotowuje się na taką ewentualność. Matka odwiedziła już psychologa wskazanego przez koordynatora i zapisała się na warsztaty dla rodziców dzieci ze spektrum autyzmu. 

---------------------

Pomoc świadczona jest całkowicie bezpłatnie.
Wszyscy, którzy chcą pomóc w funkcjonowaniu Telefonu Wsparcia mogą 
przekazać darowiznę w dowolnej kwocie lub zadeklarować regularne wsparcie, co pozwoli nam stabilnie planować dalsze działania.

28 2490 0005 0000 4500 2748 0168
Fundacja Rzecznik Praw Rodziców
ul. Steinhausa 2/52, 02-747 Warszawa

Możliwe są też wpłaty on-line przez Dotpay
z tytułem "Darowizna na cele statutowe'', z dopiskiem "Telefon Wsparcia''

Wesprzyj nas